Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

SZACOWANIE SZKÓD WYRZĄDZONYCH PRZEZ ZWIERZYNĘ LEŚNĄ

Gdzie zgłosić szkodę od zwierzyny leśnej  ....... zobacz

Wniosek o szacowanie szkody ...... pobierz

 

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego. Gospodarka łowiecka prowadzona jest w obwodach łowieckich przez dzierżawców lub zarządców zgodnie z Ustawą z dnia 22 marca 2018 roku poz. 651. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Na terenie Nadleśnictwa  Spała istnieje Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) o powierzchni całkowitej  15297,00 ha, poza tym jest  8 obwodów łowieckich dzierżawionych.

Wyniki inwentaryzacji z roku 2018:  584 szt. jeleni ( wtym OHZ - 330), 1515  szt. saren, dzików –111 szt. , lisów 330 szt.

 

 

SPALSKA KOLEKCJA POROŻY

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jubileuszowy Hubertus Spalski już za nami

Jubileuszowy Hubertus Spalski już za nami

 

W dniach 26-27 października, już po raz dwudziesty, odbył się Hubertus Spalski. Po Hubertowskiej Mszy Polowej myśliwi udali się na polowania, natomiast na pozostałych gości Hubertusa czekało wiele atrakcji. Jedną z nich był Jarmark Hubertowski, gdzie można było podziwiać i kupić akcesoria myśliwskie. Można było też zakupić tradycyjne wypieki, wina i nalewki oraz inne przysmaki i przyprawy. Chętni mogli podziwiać pokazy kulinarne czy spróbować potraw z dziczyzny. Niewątpliwą atrakcją była Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, gdzie leśnicy zabawiali najmłodszych uczestników imprezy ciekawymi grami i konkursami.

Po zakończonych polowaniach myśliwi przybyli do Spały, gdzie podsumowano tegoroczne łowy oraz wybrano królów polowań.