Asset Publisher Asset Publisher

Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

 

Teren Nadleśnictwa Spała pokrywa się z zasięgiem 4 wyznaczonych Obszarów Natura 2000,

Są to :

1. Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków (OSO)- PLB140003 - DOLINA PILICY -  utworzono go w celu ochrony 32 gatunków ptaków lęgowych wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej. W zasięgu Nadleśnictwa znalazł się zachodni fragment Obszaru o powierzchni  1.390,4 ha  (3,9% powierzchni Obszaru), z czego grunty Nadleśnictwa to zaledwie 13,58 ha (0,04%).

Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk (SOO) -

1.    Dolina Dolnej Pilicy– PLH140016 - Obszar został wyznaczony na podstawie Dyrektywy Siedliskowej. Celem ochrony są siedliska i gatunki zwierząt, wraz z miejscami ich występowania. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduj się jego zachodnia część o pow. 2.011,30 ha z czego gruntu Nadleśnictwa to 378,86 ha . Na tym terenie znajduje się rezerwat przyrody „Żądłowice"

2.   Lasy Spalskie – PLH100003 -  Obszar zlokalizowany jest w centralnej części kompleksu Lasy Spalskie. Obejmuje cenne drzewostany wzdłuż  doliny rzeki Gać, jej ujście do Pilicy, oraz fragmenty Lasów Spalskich na południe od Pilicy. W zasięgu obszaru położone są rezerwaty „Spała", „Konewka" oraz większa część rezerwatu „Gać spalska. Na terenie Nadleśnictwa Spała - 1.530,26 ha.

3.   Łąki Ciebłowickie– PLH100035 - Obszar stanowią ekstensywnie użytkowane łąki na terenach zalewowych w dolinie Pilicy oraz fragmenty kompleksów leśnych z płatami grądów, na jej zboczach. W zasięgu  terytorialnym Nadleśnictwa Spał znajduje się 306,10 ha, co stanowi 61% powierzchni Obszaru, z czego grunty Nadleśnictwa to 95,61ha (18,6 %).


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Posiedzenie Komisji Założeń Planu

Posiedzenie Komisji Założeń Planu

          W dniu 19 listopada 2019 roku w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbyło się posiedzenie Komisji Założeń Planu. Celem Komisji było omówienie założeń do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Spała na lata 2022-2031. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Zakładu Ochrony Lasu, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, na terenie których położone jest Nadleśnictwo Spała, przedstawiciele służb mundurowych Policji, Straży Pożarnej i Wojska Polskiego oraz przedstawiciele innych instytucji. Po rozpoczęciu posiedzenia przez Zastępcę Dyrektora RDLP Pana Marka Miścierewicza, głos zabrał Nadleśniczy Pan Jacek Wójtowicz, wygłaszając Referat Nadleśniczego. Do Referatu na bieżąco odnosił się Naczelnik Wydziału Zarządzania Zasobami Leśnymi Pan Marcin Jaruga, wygłaszając Koreferat. W trakcie wystąpienia trwała dyskusja, w której udział brali zaproszeni goście. Szczególnie aktywny udział brał Główny Specjalista Wydziału Urządzania Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Pani Jolanta Błasiak. Celem posiedzenia Komisji Założeń Planu było wypracowanie wytycznych i założeń do opracowania nowego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Spała na lata 2022-2031.

Tekst i zdj. T. Smoliński